امروز: يكشنبه, 29 فروردين 1400

ارائه راهکار مناسب

ثبت درخواست از طرف مشتریان

تماس با مشتریان

ارسال گزارش به ایمیل مشتریان

ترخیص کالای مسافری از گمرک فرودگاه مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط مدیریت سایت   
دوشنبه ، 14 دی 1394 ، 13:21

بدون شک یکی از دغدغه های مسافرین که از طریق مرزهای هوایی وارد کشور می شوند میزان کالایی می باشد که می توانند به همراه داشته باشند.

قوانین و مقررات صادرات و واردات کشور در این خصوص به شرح زیر تدوین گردیده است.

طبق ماده ۳۱ آئين نامه اجرايی مقررات صادرات و واردات :
مسافران ايرانی و غير ايرانی که از خارج از کشور يا از مناطق آزاد تجاری ، صنعتی به کشور وارد می شوند علاوه بر اسباب سفر و اشياء شخصی مستعمل همراه خود که به شرط غير تجاری بودن ازپرداخت حقوق گمرکی وسود بازرگانی معاف است، ميتوانند ارسال يک بار کالا به ارزش حد اکثر ۸۰ دلار با معافيت از پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی و مازاد بر ارزش مذکور با پرداخت حقوق گمرکی و دو برابر سود بازرگانی وارد وترخيص نمايند ، مشروط بر اينکه کالاهای مزبور از نوع کالاهای ممنوع شرعی و قانونی نبوده و جنبه تجاری نداشته باشند .
تبصره۱- تشخيص مصاديق لوازم شخصی با گمرک ايران مي باشد .
تبصره۲- کالاهای که بر اساس فهرست کالاهای همراه مسافر وزارت بازرگانی (موضوع تبصره ۱ ماده ۱۷ قانون مقررات صادرات و واردات) قابل ترخيص نباشند مشمول تسهيلات اين ماده نخواهند بود.

در صورت تشخیص کارشناس گمرک حین ورود به کشور مبنی بر وجود کالای مازاد بر سهمیه ذکر شده در قانون فوق بسته به مقدار مازاد به شرح زیر عمل خواهد شد.

الف- در صورتیکه کالای غیر مستعمل مازاد به زعم کارشناس مربوطه جنبه تجاری بالایی نداشته باشد و پرداخت عوارض گمرکی برای مسافر در همان محل فرودگاه مقدور باشد ، و همچنین ورود آن به کشور مشروط به اخذ مجوز خاصی نباشد ، مبلغ توسط کارشناسان تعیین و پس از پرداخت و ارائه فیش مربوطه ، کالا تحویل مسافر می گردد.

ب- در صورتیکه به هر دلیل اعم از تجاری بودن کالا یا عدم آمادگی مسافر برای پرداخت و ... امکان خروج کالا از گمرک میسر نگردد، کالا نزد گمرک باقی مانده و در ازای آن به مسافر قبض ارائه میگردد. سپس کالا تحویل شرکت انبارهای عمومی گمرک (عموما گمرک فرودگاه امام خمینی) گردیده و قبض انبار صادر میگردد که مسافر با ارائه قبض مربوطه نسبت به دریافت قبض انبار و اظهار کالا به گمرک به صورت پته مسافری اقدام می نماید. لازم به ذکر است که حقوق ورودی کالاهای مسافری دو برابر مقدار ذکر شده در کتاب مقررات صادرات و واردات محاسبه و دریافت می گردد. در خصوص سایر مراحل ارزیابی و ارزش گذاری کالا به شیوه کالاهای تجاری رفتار میگردد. لیکن برای ترخیص کالاهای مسافری الزامی به داشتن کارت بازرگانی و یا حق العمل کاری وجود ندارد.

آخرین بروز رسانی مطلب در شنبه ، 13 بهمن 1397 ، 07:23
 
UK
germany
turkey
iran
Emirates
china

مطلع شدن از برنامه های ما ....

با عضویت در این خبرنامه از برنامه های کاری و تغییرات کاری و اخبار بازرگانی شرکت بازرگانی کشفی آگاه می شوید.

همه این مطالب به ایمیل شما ارسال می شود.
با ما همراه شوید
...
صفحه اصلی اطلاعات بازرگانی و گمرکی ترخیص کالا و گمرکی ترخیص کالای مسافری از گمرک فرودگاه

طراحی سايت و بهينه سازي توسط شرکت توسعه نسل وب